We współczesnym świecie znajomość języków obcych stanowi jedną z najbardziej pożądanych umiejętności. Dlatego warto zadbać o to, żeby zacząć rozwijać swoje kompetencje lingwistyczne jak najwcześniej. Znakomitym pomysłem jest chociażby przygotowanie się i przystąpienie do matury dwujęzycznej.

Dlaczego warto zdecydować się na zdawanie egzaminów maturalnych w dwóch językach?

Pamiętajmy, że świadectwo dojrzałości stanowi potwierdzenie tego, czego się nauczyliśmy i jest przedstawiane potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Informacja o tym, że nie tylko opanowaliśmy dany język obcy na dobrym poziomie, ale również zdawaliśmy maturę dwujęzyczną, będzie stanowić nasz dodatkowy atut – zwłaszcza, że na tego rodzaju formę egzaminu nie decyduje się jeszcze w Polsce dużo osób. Prawdopodobnie zacznie ona być jednak coraz popularniejsza. Warto tutaj zaznaczyć, że dwujęzyczność jest szeroko rozpowszechniona w lepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym krajach Europy Zachodniej czy w bogatych państwach skandynawskich. Warto pamiętać o tym, że poziom trudności tego typu sprawdzianu naszych wiadomości jest wyższy od klasycznych egzaminów dojrzałości. Zdecydowanie się na tę możliwość świadczy zatem również o tym, że nie boimy się nowych, ciekawych wyzwań.

Korzyści, jakie przynosi znajomość języków obcych

Angielski jest obecnie językiem międzynarodowym. Posługujemy się nim w kontaktach z obcokrajowcami. Zdominował on takie dziedziny jak polityka, turystyka, kultura czy nauka. Na maturze dwujęzycznej możemy oczywiście zdecydować się również na angielski – wybór ten ma tę zaletę, że nietrudno będzie nam się przygotować do egzaminu. Z językiem Szekspira mamy bowiem do czynienia w dużym stopniu w życiu codziennym. Uczymy się go, oglądając filmy anglojęzyczne czy czytając brytyjskie albo amerykańskie strony internetowe. Dobrym pomysłem jest również opanowanie na wysokim poziomie – a następnie potwierdzenie tego poprzez przystąpienie do matury dwujęzycznej – języka niemieckiego. Dlaczego? Otóż nasz zachodni sąsiad to jedna z największych gospodarek Unii Europejskiej. Jest to jednocześnie państwo, z którym prowadzimy bardzo intensywną wymianę handlową. Oznacza to, że specjaliści legitymujący się znajomością języka Goethego są w Polsce niezwykle cenieni na rynku pracy. Bez wątpienia warto się także uczyć języka francuskiego. Państwo położone nad Sekwaną w dalszym ciągu należy bowiem do najbardziej liczących się krajów nie tylko na naszym kontynencie, ale również na świecie. Znajomość hiszpańskiego też zaprocentuje nam w przyszłości – szczególnie, gdy np. zamierzamy zajmować się turystyką.

Grunt to odpowiednie przygotowanie, dlatego chętnych na szlifowanie języków obcych zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Laboratorium Wiedzy – http://www.laboratoriumwiedzy.pl/.