Masowy dostęp do Internetu znacząco ułatwia naukę. Właściwie w każdej chwili możemy zweryfikować każdą informację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać chociażby z renomowanego Słownika Języka Polskiego PWN. Mamy także możliwość sprawdzania słówek w słownikach obcojęzycznych. Przede wszystkim jednak Internet pozwala nam rozwijać różnego rodzaju umiejętności. Jest szczególnie przydatny właśnie podczas nauki języków. Istnieje bowiem wiele aplikacji i stron internetowych, które ułatwiają ich poznawanie w zróżnicowany sposób, często jednocześnie gwarantując nam dobrą rozrywkę. W Internecie za darmo możemy oglądać filmy obcojęzyczne oraz dokumentalne. Poza tym całkowicie legalnie pobierzemy z niego wiele lektur szkolnych, do których wygasły już prawa autorskie – publikowane są one po polsku w serwisie Wolne Lektury albo po angielsku w ramach projektu Gutenberg. Sieć umożliwia również wspólną naukę z kolegami, chociażby za pośrednictwem programu Skype.

Jak uczyć się języków z wykorzystaniem Internetu?

Jeżeli chcemy dobrze poznać dany język, powinniśmy mieć z nim do czynienia każdego dnia. Najlepiej więc, jeżeli rano, wieczorem lub w przerwach od innych zajęć, zamiast polskich serwisów informacyjnych będziemy czytać portale obcojęzyczne, wynotowując z nich interesujące słownictwo oraz całe frazy. Dzięki temu będziemy mieć kontakt z żywym językiem, a jednocześnie będziemy na bieżąco z wydarzeniami z kraju, którego język pragniemy opanować, co również pozytywnie zaprocentuje w przyszłości – podczas podróży do niego czy w sytuacji, gdybyśmy się do niego przeprowadzili.

Bardzo dobrym pomysłem jest także oglądanie filmów. Początkowo możemy ułatwiać sobie to zadanie poprzez włączenie napisów w obcym języku. Z czasem, gdy osiągniemy wyższy poziom biegłości językowej, będziemy radzić sobie już bez nich. Istnieje także wiele różnego rodzaju interaktywnych gier i programów, które pozwalają przyswajać informacje oraz rozwiązywać zadania z zakresu gramatyki. Za pośrednictwem Internetu mamy też możliwość korespondować w obcym języku z innymi osobami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w początkowych etapach nauki oprzeć się wyłącznie na Internecie. Umożliwia to chociażby platforma Duolingo.

Inne dyscypliny

Warto konsultować się na forach internetowych w sprawach zadań z nauk ścisłych, które sprawiają nam trudność. Co ważne, w Sieci dostępnych jest wiele filmów, które w plastyczny sposób przedstawiają zjawiska z takich dyscyplin, jak biologia czy historia. Pamiętajmy jednak, aby ostrożnie podchodzić do wiadomości zawartych na Wikipedii – wprawdzie jej przeglądanie może pobudzić naszą ciekawość, ale jeżeli nie chcemy mieć wątpliwości co do pewnych informacji, sięgnijmy po pewniejsze źródła wiedzy w bibliotekach.