Opinie na temat tego, czy warto sięgać po przekąski w trakcie nauki, są podzielone. Ich zwolennicy argumentują, że są znakomitym sposobem nagradzania się za to, że solidnie pracujemy. Niektórzy dodają również, że dzięki nim dobrze wykorzystujemy nasz czas, ponieważ jemy bez odrywania się od nauki.

Jeśli chodzi o przeciwników podjadania przy podręcznikach, wskazują oni, że w ten sposób rozwijamy w sobie zły nawyk, który może prowadzić do otyłości. Część z nich nadmienia również, że skuteczna nauka wymaga bardzo dobrej organizacji pracy, której sprzyja porządek – przekąski zaś mogą spowodować, że zabrudzimy sobie biurko np. okruszkami.

Gdzie leży więc prawda: czy dobrze jest jeść podczas nauki, czy nie?

Z całą pewnością warto w tym kontekście znaleźć pewnego rodzaju złoty środek. Bez wątpienia ciągłe podjadanie negatywnie się na nas odbije, nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu – także ze względów motywacyjnych – nie możemy sobie pozwolić na małą przekąskę. 

Warto przy tej okazji wspomnieć o metodzie kanapkowej, stosowanej wprawdzie przez psychologów, ale z powodzeniem sprawdzającej się również w edukacji. Służy ona m.in. do walki z prokrastynacją, czyli z odkładaniem realizowania naszych obowiązków na później. Jeżeli zauważymy u siebie tego rodzaju tendencję – szczególnie przy nauce – nie wahajmy się, żeby skorzystać z owej techniki.

Polega ona na tym, że w zamian za to, że konsekwentnie realizujemy nasz plan i wykonujemy zgodnie z nim wszystko to, co sobie założyliśmy, powinniśmy nagradzać się małymi prezentami. Dzięki temu utwierdzamy w sobie bowiem pozytywną reakcję na bodziec, jakim w naszym przypadku jest intensywna nauka.

Obecnie jednak odchodzi się od tego, że po przyswojeniu znacznej partii materiału powinniśmy zjeść akurat kanapkę. Owszem, możemy na nią się zdecydować, ale równie dobrze możemy wybrać innego rodzaju przekąskę. 

Pamiętajmy, aby nie popełniać błędu, na który wskazują krytycy podjadania przy nauce, czyli aby nie decydować się na słodycze, fast foody i inne niezdrowe pożywienie. Dobrym pomysłem jest natomiast wybór takich artykułów żywnościowych, które będą korzystnie wpływać na nasze zdrowie oraz na działanie naszego organizmu. Po nauce sięgajmy więc po owoce czy warzywa. Szczególnie warto wybrać te, które są bogate w magnez (np. banany), gdyż wspomagają one koncentrację. Świetny pomysł na przekąskę to także orzechy, które, jak powszechnie wiadomo, bardzo dobrze oddziałują na nasz mózg.

Przekąski możemy też zastąpić czymś innym. Dobrą nagrodą za ciężką pracę jest chociażby spacer albo słuchanie muzyki.

Jeśli intensywnie powtarzasz materiał, ponieważ zapisałeś się na korepetycje, np. w Krakowie – w naszym Laboratorium Wiedzy, pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu i aktywności fizycznej.