Efektywność uczenia się zależy od wielu kwestii. Duże znaczenie ma sposób, w jaki zdobywamy wiedzę. Warto korzystać z takich metod, które będą wykorzystywać najlepiej nasz potencjał — to właśnie im poświęcamy ten artykuł.

Jak się uczyć? Podpowiadamy na podstawie doświadczeń z prowadzenia Korepetycji w Krakowie

Jeśli chodzi o dobór metod, za pomocą których przygotowujemy się do egzaminów, warto przede wszystkim pamiętać, że zaleca się przyswajać wiadomości z różnych źródeł. Im więcej naszych zmysłów angażujemy w proces uczenia się, tym wiedza lepiej utrwala się w naszej pamięci. 

Należy jednak wiedzieć, że do każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu przemawiają określone sposoby uczenia się. Część z nas to bowiem słuchowcy, a część — wzrokowcy. Ci pierwsi najwięcej zapamiętują z wykładów, dyskusji czy podcastów, ci drudzy zaś szybciej uczą się z filmów dokumentalnych, podręczników, prezentacji multimedialnych, tabel czy wykresów.

Efektywność uczenia się zależy też od tego, jaką gałąź wiedzy zgłębiamy. Humanistom łatwiej przychodzi analiza i interpretacja tekstu, zaś ścisłowcy szybciej rozwiązują różnego rodzaju zadania matematyczne. Nie oznacza to jednak, że także w dziedzinach, które nie należą do naszej specjalizacji, nie możemy być dobrzy — wystarczy po prostu, że więcej czasu im poświęcimy i bardziej się do nich przyłożymy.

Zadbajmy o dobry sen, relaks, kondycję fizyczną

Aby skutecznie się uczyć, musimy być wyspani i wypoczęci. Wiele osób, którym zależy na dobrym ocenach, poświęca prawie wszystkie wolne chwile na przygotowania do egzaminów — to błąd. Zaleca się, aby w harmonogramie znalazł się również czas, w którym się zrelaksujemy. Nie zapominajmy też o regularnych porach snu. Szybciej opanujemy materiał z podręcznika, gdy wcielimy w życie powyższe wskazówki, niż gdy będziemy go czytać do późnych godzin wieczornych i nie będziemy pamiętać o regeneracji. 

Nauka lepiej nam przychodzi także wówczas gdy dbamy o regularny wysiłek fizyczny. Dlaczego? Sprawia, że mózg jest lepiej ukrwiony, dzięki czemu łatwiej nam się skoncentrować i szybciej zapamiętujemy nowe informacje.

Systematyczna praca

Jeżeli chcemy dobrze przygotować się do egzaminów, nie łudźmy się, że uda nam się to zrobić w jeden dzień lub w dwa dni. Tylko wiedza zdobywana w sposób systematyczny utrwala się dobrze w naszej pamięci. Aby więc nauka była efektywna, odpowiednio ją rozplanujmy. Zastanówmy się, jakie są priorytety (np. pod kątem matur) i na ich podstawie opracujmy harmonogram, w którym zaznaczymy, kiedy poświęcamy nasz czas określonym dyscyplinom.

O wypoczynek i sen musimy zadbać sami, ale w dobrze metod dydaktycznych i w organizacji pracy może nam pomóc udział w zajęciach organizowanych Laboratorium Wiedzy. Jeśli chcemy dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty albo do matur — nie wahajmy się przed zapisaniem się na kurs z przedmiotu, który nas interesuje.