Nie ulega wątpliwości, że nauka może mieć także charakter zabawy. Rzecz jasna dla wielu uczniów już samo poznawanie świata — czy to w szkole, czy w domu podczas lektury książek i podręczników — jest przyjemnością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawiało im ono jeszcze więcej radości. Co możemy więc zrobić, aby uczenie się stało się czystą rozrywką?

Nauka przez zabawę

  • Po pierwsze warto tradycyjne sposoby przyswajania wiedzy uzupełnić za pomocą różnego rodzaju nowoczesnych narzędzi — internetowych i elektronicznych.
  • Po drugie dowiedzmy się, w jaki sposób najłatwiej nam jest uczyć się nowych informacji: przy pomocy zmysłu wzroku, czy może słuchu. Dzięki temu łatwiej nam będzie znaleźć takie sposoby przyswajania wiadomości, które są najbardziej zgodne z naszymi preferencjami.
  • Po trzecie zaś nie wahajmy się przed tym, żeby wybierać się do różnego rodzaju miejsc, które mają na celu popularyzację nauki wśród młodzieży. Ich zaletą jest to, że możemy się je odwiedzać w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
  • Po czwarte — warto zapisać się na zajęcia dodatkowe lub korepetycje w Krakowie. Na takich zajęciach nowe wiadomości często przedstawiane są w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób.

Nowoczesne sposoby uczenia się — na jakie możemy się zdecydować?

Nauka to obecnie nie tylko lektura podręczników i przeglądanie notatek. To także poznawanie świata za pomocą nowych mediów i technologii. Znakomitym sposobem na przyswajanie wiadomości jest również słuchanie podcastów albo oglądanie dostępnych w internecie filmów dokumentalnych. Uczniom wiele radości przynoszą także różnego rodzaju gry i quizy edukacyjne. 

Należy też wiedzieć, że wiele interesujących materiałów, dzięki którym zapoznamy się z wiedzą z różnych dyscyplin naukowych, znajdziemy w mediach społecznościowych. Z łatwością dotrzemy do nich za pomocą hashtagów odnoszących się do dziedzin, które nas ciekawią.

Wzrokowiec czy słuchowiec — kim jestem?

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem wzrokowcem, czy słuchowcem? To bardzo proste. Wystarczy stwierdzić, w jaki sposób łatwiej i szybciej przyswajamy informacje: za pomocą zmysłu słuchu czy wzroku. Jeśli w naszym przypadku dominuje ten pierwszy, warto czerpać wiedzę z wykładów, podcastów czy audycji, jeśli zaś ten drugi — z prezentacji multimedialnych, z gier edukacyjnych (planszowych albo komputerowych) czy z materiałów video.

Muzea i parki edukacyjne — znakomity pomysł na rozrywkę i naukę jednocześnie

Do miejsc, w których zarówno się uczymy, jak i bawimy, należą muzea i parki edukacyjne. W Krakowie mamy dużo możliwości w tym zakresie. Humaniści koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne czy Podziemia Rynku Głównego, natomiast ścisłowcy — Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.