Jeżeli chcemy zadbać o to, aby nasza nauka była skuteczna, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wyeliminowaniu pewnych przyzwyczajeń, które na nią niekorzystanie wpływają, a także o dobrej organizacji naszej pracy oraz o odpowiedniej motywacji.

Złe nawyki, które utrudniają efektywne przyswajanie wiedzy, możemy bowiem zlikwidować właśnie za pomocą systematyczności oraz dzięki zastosowaniu pewnego rodzaju systemu nagród.

Strzeż się odkładania na później

Jednym z najczęściej występujących wśród uczniów negatywnych zjawisk związanych z kształceniem się jest tzw. prokrastynacja. Pojęcie to oznacza odkładanie pewnych ważnych obowiązków, w tym właśnie odrabiania zadań domowych czy przygotowywania się do odpowiedzi i egzaminów, na później. Należy wiedzieć, że w ten sposób tracimy czas przeznaczony na naukę bezpowrotnie – w praktyce oznacza to, że pewne zaległości powodują kolejne, dotyczące innej dziedziny nasze życia. To zaś sprawia, że nie realizujemy się zgodnie z naszymi ambicjami i możliwościami. Jeżeli więc nie chcemy prokrastynować, opracujmy dokładny harmonogram naszych aktywności i rozplanujmy naukę na cały tydzień. Żeby jednak wykonywać wszystkie czynności, które w nim określimy, na czas, nie możemy jednocześnie zapominać o innym ważnym czynniku – motywacji.

Stosuj system nagród

Tej ostatniej sprzyja nagradzanie się za efekty. W jaki sposób należy to robić? Otóż warto skorzystać z tzw. metody kanapkowej. Technika ta przeciwdziała prokrastynacji. Zakłada ona, że po zakończeniu aktywności, co do których jesteśmy zobowiązani, poświęcimy pewną chwilę na przyjemności. Nie musi to być jednak – choć może – przekąska. Gdybyśmy się na nią zdecydowali, zaleca się spożyć coś zdrowego i sprzyjającego nauce, co zarazem doda nam energii. Tego rodzaju nagrodę możemy sobie sprawiać także w przerwach od nauki. To skuteczna metoda motywacyjna, gdyż przez cały czas, gdy odrabiamy zadania czy zapoznajemy się z podręcznikiem, mamy pewność, że czekać nas będzie następnie coś, co lubimy. Nagrodę może stanowić ponadto ulubiona piosenka, krótki trening, spacer, wyjście czy zabawa z psem, a nawet lektura rozdziału książki, którą aktualnie czytamy – po prostu czynność, która będzie dla nas stanowić pewnego rodzaju rozrywkę. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po opanowaniu wyjątkowo trudnego materiału nagrodzić się poprzez poświęcenie czasu na naukę z dyscypliny, w której bardziej się specjalizujemy i która sprawia nam więcej przyjemności. Warto też dawać sobie prezenty z okazji naszych większych sukcesów – np. zdanego egzaminu. Im wyższą ocenę z niego uzyskamy, tym większa nagroda powinna nas czekać. Może to być chociażby wycieczka.