Istnieje wiele sposobów na to, jak wspomóc koncentrację. Dobrze wpływają na nią zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i pewne nawyki, które warto w sobie wyrobić. Poniżej wymieniamy różne formy aktywności, dzięki którym będziemy mogli łatwiej się skoncentrować i które często stanowią po prostu przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Innymi słowy, najlepiej łączyć przyjemne z pożytecznym. Należy jednak też mieć na uwadze, że istnieją też zjawiska, które nie sprzyjają skupieniu – jest to np. coraz częściej spotykane uzależnienie od Internetu.

Sport przede wszystkim

Naukowcy i lekarze zalecają poświęcać codziennie kilkadziesiąt minut na ćwiczenia fizyczne typu cardio. Powinniśmy zatem biegać, jeździć na rowerze, uprawiać fitness czy grać w piłkę nożną. Dzięki wykonywaniu wszystkich wspomnianych ćwiczeń nasz mózg zostaje dotleniony (przyśpieszają one obieg krwi). Poza tym regularne uprawianie sportu sprawia, że jesteśmy wypoczęci i mniej podatni na stres, co również nie pozostaje bez znaczenia w trakcie nauki (szczególnie w sytuacji, gdy przejmujemy się, czy zdamy dany egzamin).

Regularne pory snu i zdrowa dieta

Dbajmy o nasze ciało także pod innymi względami. Pamiętajmy o tym, aby przestrzegać regularnych pór snu. Nawet nieduże wahnięcia sprawiają, że nasz rytm biologiczny zostaje naruszony, przez co organizm – i tym samym umysł – gorzej funkcjonuje. Należy też przestrzegać zdrowej diety. Jakie produkty spożywcze mogą wspomóc naszą koncentrację? Są to z pewnością warzywa, takie jak marchewka, brokuły, szpinak, fasola, orzechy, a także owoce – pomarańcze czy jagody. Poza tym w celu usprawnienia działania naszego umysłu zaleca się pić zieloną herbatę. Warto też wiedzieć, że dekoncentrację powoduje brak magnezu – specjalne suplementy diety pozwalają te braki nadrobić.

Pozbądźmy się złych nawyków

Niestety, jeden z najsilniej dekoncentrujących elementów, który jest obecny w życiu większości z nas, to smartfon. Dlaczego? Używanie go wyrabia w nas niekorzystny nawyk częstego sprawdzania nowych wiadomości na Facebooku czy skrzynce pocztowej. Nawet podczas lektury książki wiele osób instynktownie sięga po komórkę i przerywa czytanie, co nie sprzyja skupieniu. Dlatego w trakcie nauki najlepiej smartfona po prostu odłożyć jak najdalej od siebie. Również korzystanie z Internetu powoduje to, że przyzwyczajamy się do krótkich form wypowiedzi (jak wpisy na portalach społecznościowych), przez co tracimy umiejętność skupiania się na dłuższych partiach tekstu.

Szachy, krzyżówka, lektura

Rozsądne korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych to jedna strona medalu. Powinniśmy także pamiętać o innych aktywnościach, które mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Świetnym pomysłem jest rozwiązywanie krzyżówek. Warto też uczyć się wierszy na pamięć i czytać książki (bez przerw na sprawdzenie wiadomości). Samodyscypliny, która jest nierozerwalnie związana z umiejętnością koncentrowania się na danej czynności, uczy nas również gra w szachy.