Wiele osób szuka skutecznych metod, dzięki którym nauka staje się łatwiejsza, szybsza i bardziej efektywna.
Wśród wielu metod mnemotechnik, a więc technik dotyczących zapamiętywania informacji, pragniemy przedstawić jedną, cieszącą się dużym uznaniem i popularnością – stosowanie map myśli. Jednak czym są owe mapy myśli?
Już jakiś czas temu, udowodniono, że linearna, zwykła notatka nie sprzyja efektywnemu zapamiętywaniu w procesie uczenia się. Mapy myśli to metoda stworzona przez Tony’ego i Barry’ego Buzana, mająca na celu zwiększenie efektywności pracy i zapamiętywania oraz angażowaniu obu półkul mózgowych w procesie uczenia się. Zwykła notatka, sporządzana w sposób linearny pobudza do działania tylko lewą półkulę. Mapy myśli swą innowacyjnością, która obnaża się przy używaniu rysunków, symboli oraz kolorów do tworzenia notatek, angażuje i pobudza do działania półkulę prawą, która jest odpowiedzialna za widzenie przestrzenne, graficzne, wyobraźnię i intuicję.
Mapy myśli sporządza się poprzez umieszczenie w centrum kartki głównego zagadnienia, a od niego licznych rozgałęzień ze słowami, rysunkami, mających odniesienie do głównego zagadnienia na zasadzie skojarzeń. Od utworzonych skojarzeń również tworzy się cieńsze rozgałęzienia, z mniej istotnymi informacjami. Przy tworzeniu map myśli można wykazać się niebywałą kreatywnością i brakiem ograniczeń, a tym samym – dostosować ją do swoich, indywidualnych potrzeb.