Mapy myśli — inaczej określane jako mind mapy — to jeden z rodzajów mnemotechnik, czyli metod skutecznego zapamiętywania. Do ich zalet należy fakt, że oddziałują na obie półkule naszego mózgu: lewą, której badacze przypisują myślenie o charakterze logiczno-analitycznym, i prawą, która odpowiada raczej za naszą wyobraźnię, fantazję i kreatywność. 

Tradycyjne sposoby uczenia się, takie jak powtarzanie notatek i uczenie się „na pamięć”, opierają się głównie na pierwszej z nich. Tworzenie map myśli, które stymulują obie półkule, pozwala wykorzystać możliwości naszego umysłu maksymalnie efektywnie.

Mind mapy w praktyce — jak je przygotować? Podpowiadają nauczyciele prowadzący korepetycje w Krakowie

Do ich przygotowania potrzebne są jedynie kolorowe długopisy bądź kredki oraz kartka. Jeśli chodzi o tę ostatnią, najlepiej jeżeli będzie formatu A3 — dzięki temu nie tylko łatwiej nam będzie pracować, ale również więcej naszych pomysłów będziemy mogli wcielić w życie.

Mapy myśli stanowią rodzaj notatek, w których dominują przedstawienia graficzne, nie zaś tekst. Ich tworzenie zaczynamy od umieszczenia pośrodku arkusza tematu, od którego następnie “odgałęziamy” kolejne podpunkty. Tych ostatnich jednak nie zapisujemy — zamiast tego wykonujemy różnego rodzaju rysunki, kojarzące się z zagadnieniami naukowymi, które chcemy przyswoić. 

O czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać przy tworzeniu mind map?

  • Nie wahajmy się przed tym, żeby na papierze znalazły się nasze najbardziej nietuzinkowe i zaskakujące pomysły. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mapy myśli pełne były różnego rodzaju postaci, znanych osób, zwierząt, roślin, przedmiotów, scenerii czy symboli.
  • Najlepiej jeżeli w jakiś sposób je ze sobą powiążemy, tworząc spójny i jednolity obraz, którego elementy — łączące się ze sobą tematycznie — łatwo nam będzie następnie odtworzyć w pamięci np. przy egzaminie czy podczas odpowiedzi ustnej.
  • Znakomitym pomysłem jest również umieszczanie na mind mapach rebusów czy komiksów. Pamiętajmy, aby przy rysowaniu korzystać z wielu kolorów, dzięki czemu nasze grafiki będą zróżnicowane i dynamiczne.

Czy mapy myśli pomagają w nauce?

Z pozoru technika ta może wydawać się dziecinna czy wręcz niepoważna. Miejmy jednak uwadze, że jej skuteczność jest bardzo duża. Wynika to z faktu, że w naszym umyśle na dłużej zachowujemy wszystko to, co oryginalne, barwne, zaskakujące. Dlatego naprawdę warto pobudzić wyobraźnię wtedy, kiedy przygotowujemy tego typu notatki graficzne. Możemy wprowadzić do nich różnego rodzaju akcenty humorystyczne. Dzięki temu nie tylko lepiej zapamiętamy to, co utrwaliliśmy na mapach, ale też zapewnimy sobie w ten sposób sporo zabawy.