W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązujemy do tego, co znajduje się na naszym talerzu, coraz częściej mówi się również o tym, jak zdrowa i zbilansowana dieta wpływa na pracę naszego mózgu, a więc i na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji i życiową energię.

Wszystko to składa się na nasze zdolności przyswajania wiedzy. Nasz mózg nieustannie potrzebuje paliwa – zwłaszcza zaś podczas procesu uczenia. Nie zaleca się więc w żadnym wypadku radykalnych diet.

Glukoza i tłuszcze nienasycone

Duże znaczenie z punktu widzenia naszego organizmu ma glukoza, która dostarcza nam energię. Choć wielu z nas kojarzy się wyłącznie z cukrem, a więc ze słodyczami, tak naprawdę jej rola jest nieoceniona. Glukoza to cukier prosty, bierze ona jednak czynny udział w tworzeniu białek i tłuszczów. W diecie wysokobiałkowej nawet do 50% białka zamieniane jest na glukozę. Glukoza w najlepszej i najzdrowszej postaci występuje w kaszy, pełnoziarnistym makaronie, pełnoziarnistym pieczywie oraz w warzywach (takich jak: fasola, groch, soja, bób, soczewica czy ciecierzyca). Kolejnym niezbędnym składnikiem każdej zdrowej diety wspomagającej pamięć są produkty bogate w tłuszcze nienasycone, odpowiedzialne m.in. za ochronę neuronów. Co ważne, przyśpieszają one również przewodzenie impulsów w mózgu. Znajdziemy je w orzechach, pestkach dyni i słonecznika, a także w rybach morskich.

Witaminy

Nie od dziś wiadomo, jak cenne dla zdrowia są witaminy, także w kontekście funkcjonowania mózgu. Największe znaczenie pod tym względem mają witaminy z grupy B, które są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników, a co za tym idzie, wspierają naszą pamięć i zdolność koncentracji. Jeśli chcemy dostarczyć swojemu organizmowi tych cennych witamin, powinniśmy spożywać jak najwięcej kaszy gryczanej, pełnoziarnistego pieczywa, jogurtów naturalnych, otrębów, a także pistacji, orzechów włoskich czy awokado.

Witamina E również jest niezwykle istotna, gdyż pozytywnie wpływa na pamięć. Znajdziemy ją w borówkach, czarnych porzeczkach, truskawkach, wiśniach, szparagach, pomidorach, kapuście, sałatach, ziemniakach, awokado.

Magnez na ukojenie nerwów

Magnez pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Żeby zapewnić sobie stały poziom tego minerału, regularnie sięgajmy po pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy, suszone owoce.

Co na koncentrację i pamięć?

Cynk stanowi budulec komórek nerwowych. Znajdziemy go w małżach, ostrygach, fasoli, migdałach, groszku zielonym, chlebie pełnoziarnistym. Lecytyna z kolei bardzo pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć, refleks i zdolności psychofizyczne. Zawierają ją jajka, soja, ryby, orzechy ziemne, rzepak.