Stereotypowy podział na osoby zajmujące się sportem oraz na te, które podejmują się głównie wysiłku intelektualnego, powoli odchodzi do lamusa. Odkąd jasne się stało – i co potwierdziły badania naukowe – że ćwiczenia fizyczne pozytywnie oddziałują na wiele aspektów funkcjonowania naszego mózgu, również ci, którzy przede wszystkim pragną rozwijać swoje kompetencje związane z różnymi dziedzinami naukowymi oraz chcą osiągać wysoki poziom koncentracji, poświęcają wiele czasu na aktywności sportowe. Jakie dokładnie korzyści one nam przynoszą w kontekście pracy naszego umysłu?

Otóż ich regularne wykonywanie znakomicie wpływa na naszą pamięć i na szybkość zapamiętywania informacji. Naukowcy wykazali, że systematyczne podejmowanie się odpowiedniego, zrównoważonego wysiłku fizycznego zwiększa ukrwienie naszego mózgu aż o 25 punktów procentowych (nasz organizm zostaje bowiem dotleniony i rośnie w nim produkcja czerwonych krwinek, które poprawiają jakość komórek mózgowych). W efekcie znacznie szybciej i łatwiej możemy się skoncentrować, poza tym przez dłuższy czas utrzymujemy wysoki poziom koncentracji. Jednocześnie mniej trudności sprawia nam opanowanie dużego zakresu materiału w szybkim czasie. Również prędkość, z jaką przetwarzamy informacje, zwiększa się. Już pół godziny ćwiczeń fizycznych sprawi, że nasz umysł będzie pracował wydajniej. Wśród osób uprawiających sport poprawia się także myślenie przestrzenne, co zwiększa ich efektywność podczas uczenia się zadań z nauk ścisłych. Przebywanie w ruchu przez dłuższy czas powoduje również uwalnianie się serotoniny oraz endorfin, które określamy jako tzw. hormony szczęścia. Dzięki nim do nauki możemy przystąpić zrelaksowani. Uprawianie sportu ułatwia także radzenie sobie ze stresem, którego występowanie utrudnia koncentrację. Bieganie, spacery i inne aktywności poprawiają ponadto jakość snu, który umożliwia regenerację organizmu. Jak wiadomo, niewyspanie się obniża nasze zdolności intelektualne, jeżeli więc cierpimy na trudności z zasypianiem i z tego powodu trudniej nam się skupić, warto właśnie poświęcić czas na wysiłek fizyczny.

Jakiego rodzaju dyscypliny sportowe zaleca się uprawiać?

Oczywiście wybór ten powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli nie mamy czasu na dojazdy na treningi, które są konieczne w przypadku np. piłki nożnej, sportów walki, tenisa, zdecydujmy się na jogging, który wymaga jedynie posiadania dobrego obuwia. W przypadku, gdy nasz harmonogram jest bardzo napięty, spróbujmy zamienić poruszanie się za pośrednictwem komunikacji publicznej na rower.