Na efektywność nauki ma wpływ szereg czynników. Po pierwsze, jeżeli chcemy przyswajać wiedzę w sposób skuteczny, dobierzmy takie metody, które ułatwią nam przyswojenie określonych treści. Dobrym pomysłem jest chociażby korzystanie z tzw. mnemotechnik. Po drugie zaś, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej organizacji naszej pracy.

W tym kontekście bardzo duże znaczenie ma właściwe rozplanowanie poszczególnych działań oraz stworzenie takich warunków pracy, aby sprzyjały dobrej koncentracji i motywowały nas do podejmowania aktywności umysłowej. Ta ostatnia kwestia ma bardzo duże znaczenie. Z jednej strony nasze otoczenie powinno oddziaływać na nas w pozytywny, stymulujący sposób i ułatwiać przyswajanie nowych informacji, a z drugiej – nie rozpraszać naszej uwagi. W tym kontekście należy podkreślić dużą rolę oświetlenia w nauce.

Dlaczego jest ono tak ważne?

Głównym źródłem wiedzy w dalszym ciągu jest tekst, czy to zawarty w podręcznikach, czy to mający postać notatek w naszych zeszytach. Oznacza to więc, że jego percepcja – czyli po prostu czytanie – to kluczowa część procesu uczenia się. Zaleca się zadbać o właściwe oświetlenie po to, aby mniej męczyły się nasze oczy. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się dłużej. Co więcej, pamiętajmy, że odpowiednie światło przy nauce nie jest bez znaczenia dla naszego komfortu psychicznego oraz dla naszego zdrowia. Pamiętajmy bowiem, że długotrwałe czytanie – szczególnie w złych warunkach oświetleniowych – spowodować może wysuszenie śluzówki oka, początkowo objawiające się jego pieczeniem, następnie mogące jednak przekształcić się w poważniejsze schorzenie. Aby nie musieć stosować leków i udawać się do lekarza, lepiej działajmy prewencyjnie.

Jakie oświetlenie sprzyja nauce?

W tym kontekście warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim do czytania potrzebujemy oświetlenia punktowego. Chodzi po prostu o lampkę biurową, którą wygodnie ustawimy na blacie lub też zamontujemy ją do niego na stałe. Dobrym pomysłem jest zakup takiego modelu, który pozwoli nam wygodnie nią manewrować. Niejednokrotnie bowiem rozkładamy na stole nasze zeszyty, książki, laptop, co oznacza, ze w trakcie nauki musimy zmieniać miejsce, na które pada światło. Nie zapomnijmy również o dobrym oświetleniu ogólnym. Dlaczego? Jeżeli patrzymy się tylko w jeden, oświetlony punkt – taki jak podręcznik – natomiast naokoło panuje ciemność, nasze oczy również się męczą. Zwykłe światło rozproszone, które zapewniają nam tradycyjne żarówki w kinkietach sufitowych, powinno rozwiązać ten problem. Nie zapominajmy o jego włączeniu w pokoju zwłaszcza wtedy, kiedy przed ważnym egzaminem uczymy się do późna.