Podczas przygotowywania się do egzaminów musimy zadbać w odpowiedni, skuteczny sposób nie tylko o nasze staranne przygotowanie, ale także właściwe rozplanowanie nauki. Nie powinniśmy ponadto zaniedbywać naszego organizmu czy znacząco naruszać pór snu. Dzięki temu przystąpimy do testu wypoczęci i w dobrym nastroju, co pozytywnie przełoży się na wynik.

Techniki pamięci

W celu stosunkowo szybkiego przyswojenia danego materiału warto zaangażować obydwie półkule mózgu – zarówno prawą, odpowiadającą za wyobraźnię i kreatywność, jak i lewą, której przypisujemy analityczność i logiczne myślenie. Jak możemy to zrobić? Otóż do tego służą nam właśnie mnemotechniki. Jedną z nich jest tzw. pokój rzymski. Metoda ta, znana już w starożytności i stosowana przez wielkich mówców, polega na tym, że w naszej wyobraźni „meblujemy” pewne pomieszczenie różnymi przedmiotami, które kojarzą się nam z informacjami, które musimy opanować. Zresztą nie muszą to być rzeczy, śmiało możemy w takim pokoju umieścić postaci, zwierzęta, różnego rodzaju symbole. Im śmielsze będą nasze wyobrażenia, tym łatwiej zapamiętamy wiadomości, które są nam potrzebne do egzaminu. Wynika to z faktu, że w naszej pamięci lepiej utrwala się to, co charakteryzuje się pewną dynamiką, wyrazistością i oryginalnością.

Na podobnej zasadzie konstruujemy mind mapy, czyli mapy pamięci. Do ich sporządzenia niezbędna jest kartka i kilka kredek albo flamastrów. W centrum zapisujemy temat, od którego odgałęziamy – zgodnie z porządkiem chronologicznym czy systematyką danej dziedziny – kolejne punkty, które obowiązują do testu. Przy czym najlepiej jest rysować grafiki, które będą w sposób metaforyczny oddawać sens informacji, gdyż lepiej zapadną nam w pamięć niż suchy tekst.

Regularność i zdrowy tryb życia

Nie odkładajmy nauki na potem. Wyznaczmy sobie konkretne dni i godziny na przygotowania do egzaminu, przeprowadzane nie tylko we własnym zakresie, ale także podczas dodatkowych kursów czy korepetycji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy musieli w pośpiechu zapoznawać się z podręcznikami, co wywoła u nas stres, który w jeszcze większym stopniu utrudni przyswajanie wiadomości. Podczas przerw od nauki nie zapominajmy też o aktywnym wypoczynku – rowerze, bieganiu czy spacerach. Kontakt ze świeżym powietrzem i umiarkowany wysiłek fizyczny dobrze wpływają na organizm i pracę mózgu.