W jaki sposób możemy sprawić, że będziemy uczyli się szybciej i łatwiej będziemy osiągali wysoki stopień koncentracji? Otóż zależy to od szeregu czynników. Z jednej strony należy zadbać o odpowiednią organizację czasu i wyrobić w sobie pewne nawyki (np. nauka o konkretnych porach dnia), dzięki którym staniemy się bardziej konsekwentni.

Duże znaczenie ma również sposób, w jaki przyswajamy wiedzę (jak choćby wykorzystywanie mnemotechnik). Z drugiej jednak strony bardzo ważne jest to, jak pracuje nasz mózg. Bardzo duży wpływ na niego ma aktywność fizyczna. Warto przypomnieć, że mózg jest mięśniem i funkcjonuje on tym lepiej, im lepiej jest dotleniony i ukrwiony. Zrównoważonemu wysiłkowi powinna również towarzyszyć zdrowa, bogata w substancje mineralne dieta.

Aktywność fizyczna a praca mózgu

Aktywność fizyczna stymuluje proces neurogenezy w tych strefach mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć (czyli, innymi słowy, sprawia ona, że w naszych mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe). Według najnowszych badań wysiłek nie tylko zwiększa ukrwienie mózgu i poprawia jego pracę poprzez dostarczanie do niego większej ilości tlenu, ale również pozytywnie oddziałuje na powstawanie neuronów w hipokampie – części mózgu, która odpowiada za przyswajanie nowych wiadomości. Co więcej, zwiększa poziom serotoniny w naszym organizmie oraz powoduje wytwarzanie się endorfin. Ma to pozytywne przełożenie na nasze samopoczucie, które również przyczynia się do tego, że lepiej się uczymy i szybciej przygotowujemy się do egzaminów.

Trzeba wiedzieć, że również nasza kondycja psychiczna, na którą ogromny wpływ ma ta fizyczna, nie jest w tym kontekście bez znaczenia – warto podkreślić fakt, że osoby cierpiące na depresję często skarżą się na gorszą koncentrację i wolniej opanowują nowy materiał. Podejmując się przemyślanej i regularnej aktywności sportowej, sprawiamy, że nasz organizm jest bardziej zrelaksowany, dzięki czemu np. trudniej rozproszyć naszą uwagę. Wysiłek fizyczny powoduje także, że w mniejszym stopniu odczuwamy stres, który niekiedy pojawia się podczas intensywnych przygotowań do egzaminów. Nie bez znaczenia jest również jakość naszego snu. Kiedy jesteśmy niewyspani, mózg pracuje gorzej i niełatwo jest nam się skupić. Dlatego powinniśmy zadbać zarówno o dobrą organizacją czasu i odpowiednie zaplanowanie naszych działań, tak aby nie musieć nadrabiać zaległości kosztem snu, jak i o zrównoważoną aktywność sportową. Warto także pamiętać o właściwej diecie, bogatej w magnez i potas – do właściwości tych substancji mineralnych należy fakt, że ułatwiają zasypianie oraz wspomagają koncentrację.