Znajomość języków obcych jest niezwykle pożądana na współczesnym rynku pracy. Ceni się ją w takich branżach, jak marketing, e-commerce, reklama, dziennikarstwo, turystyka, czy księgowość. Również rozwój kariery naukowej wiąże się z koniecznością opanowania pewnych języków (szczególnie angielskiego oraz tych związanych z określoną specjalizacją). Umiejętność posługiwania się językiem obcym stanowi atut zarówno wtedy, kiedy szukamy pracy w swoim zawodzie, jak i wtedy, kiedy chcemy podjąć zupełnie nowe wyzwanie.

Warto podkreślić fakt, że jeżeli władamy dobrze pewnym konkretnym językiem albo językami, możemy znaleźć pracę jedynie dzięki naszym umiejętnościom lingwistycznym. Na przykład wiele firm z różnych sektorów potrzebuje pracowników, którzy będą utrzymywać kontakty z klientami z innych krajów. Jakich więc języków najlepiej się uczyć i które z nich uważane są za przyszłościowe i rozwojowe? Z pewnością należą do nich m.in. angielski, chiński, japoński, języki skandynawskie, a także niemiecki czy francuski.

Angielski – język kontaktów międzynarodowych

Bardzo dobra znajomość angielskiego otwiera nam wiele drzwi. To nie tylko język, którym posługują się m.in. Brytyjczycy, Irlandczycy, Amerykanie, Australijczycy czy Kanadyjczycy, ale również język, w którym porozumiewają się pracownicy instytucji Unii Europejskiej oraz korporacji międzynarodowych. Do tego należy dodać, że odgrywa on ogromną rolę w wielu różnych państwach, jak chociażby liczące ponad miliard obywateli Indie. Musimy go znać zarówno wtedy, jeżeli chcemy rozwijać karierę np. w branży turystycznej, jak i wówczas, gdy pragniemy pracować przy projekcie dotyczącym opracowywania pewnych produktów czy nowych technologii.

Chiński i japoński – języki azjatyckich tygrysów gospodarczych

Chiny, drugie po Stanach Zjednoczonych najpotężniejsze ekonomicznie państwo na świecie, mają 15% udziałów w gospodarce światowej, natomiast Japonia, trzecia w tym rankingu – 6%. To właściwie najbardziej przekonujące powody, dla których warto uczyć się języków obu tych państw. Ich gospodarki będą bowiem jeszcze rosnąć. W wyniku globalizacji również w Polsce są poszukiwane osoby władające tymi azjatyckimi językami. Sinologia – czyli filologia chińska – to jeden z najbardziej obleganych kierunków w Polsce. Trudnością podczas opanowywania tych języków jest nauczenie się ich skomplikowanych alfabetów, łatwiej natomiast przychodzi mówienie.

Inne przyszłościowe języki

Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia to państwa stosunkowo bogate i zarazem bardzo przyjazne obywatelom. Warto uczyć się języków nordyckich oraz fińskiego, jeżeli chcemy pracować w tychże krajach albo jeżeli pragniemy znaleźć zatrudnienie w jednej z wielu polskich firm, która współpracuje ze skandynawskimi przedsiębiorstwami. Znajomość niemieckiego jest niezmiennie przydatna ze względu na rozległe stosunki gospodarcze Polski z jej zachodnim sąsiadem. Warto też znać francuski – państwo położone nad Sekwaną to jeden z najsilniejszych graczy politycznych i ekonomicznych w Europie.