Systematyczność oraz związana z nią organizacja czasu należą do grupy tzw. umiejętności miękkich, które współcześnie są niezwykle cenione przez pracodawców. Od tego, czy osoby zatrudnione w firmie je posiadają, zależy wszak efektywność i wydajność całego przedsiębiorstwa. Obecnie proces produkcji czy przygotowanie danej usługi zależą od wielu specjalistów. Każdy z nich stanowi jeden z niezbędnych elementów większego mechanizmu, zaś najlepiej zorganizowani pracownicy zwracają uwagę szefów i szybciej awansują. Systematyczność przydaje się zresztą nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym, w szkole i na studiach. Aby jej się nauczyć, musimy wypracować w sobie pewne nawyki, którym sprzyja odpowiedni sposób planowania oraz żelazna konsekwencja, od której nie możemy robić wyjątków.

Zakaz prokrastynacji

Pamiętajmy, że odkładanie swoich obowiązków na następny dzień (tzw. prokrastynacja), jest równoznaczne z tym, iż termin realizacji zadań, które moglibyśmy albo powinniśmy wykonać nazajutrz, będziemy również musieli przesunąć. Kiedy zaś wszystko pozostawimy na ostatnią chwilę, pojawi się niepotrzebna nerwowość, przez co efekty naszej pracy zaczną pozostawiać wiele do życzenia. Trzeba także dodać, że niekiedy mają miejsce nieprzewidziane wcześniej wydarzenia, które utrudniają nam dotrzymywanie terminów. Systematyczność polega natomiast nie tylko na tym, że regularnie wykonujemy określone czynności, ale również na pozostawianiu sobie pewnego marginesu błędu, dzięki czemu nigdy żadna nowa okoliczność nas nie zaskoczy. Kolejna sprawdzona zasada brzmi, że należy unikać pracy do późna kosztem snu. Niewyspanie sprawia bowiem, że w następnym dniu jesteśmy mało efektywni.

Kalendarz albo organizer

Systematyczne osoby posiadają kalendarze, w których zapisują to, co planują zrobić w skali tygodnia, miesiąca i roku. Zaleca się także korzystać także z różnego rodzaju aplikacji na smartfony, które mają charakter organizerów, albo z programów na PC (jeżeli często korzystamy z komputera).

Aktywności, które sprzyjają systematyczności

Systematyczność warto ćwiczyć w sobie od najmłodszych lat. Znakomitym pomysłem jest np. dołączenie do harcerstwa, które uczy tego typu umiejętności. Ciekawostkę stanowi fakt, że popularny japoński pisarz Haruki Murakami wytworzył w sobie nawyk regularnej pracy poprzez odbywanie codziennie treningów biegowych o tych samych porach. Podejmowana w konkretne dni i o konkretnych godzinach aktywność fizyczna – generalnie mająca dobry wpływ na nasz organizm i naszą wydajność – polecana jest zwłaszcza osobom, które samodzielnie planują swoje obowiązki i potrzebują zbudować swój rytm dnia w oparciu o pewną powtarzającą się czynność.