Zgodnie z klasyfikacją Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, znanego jako CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), istnieje sześć stopni znajomości języka obcego. Licząc od najniższego, są to: A1 (początkujący), A2 (niższy średnio zaawansowany), B1 (średnio zaawansowany), B2 (wyższy średnio zaawansowany), C1 (zaawansowany), C2 (poziom zbliżony do tego, na jakim znajdują się native-speakerzy). Co więc oznacza stwierdzenie, że nauczyliśmy się już danego języka obcego? Z pewnością nie będziemy mieć większych trudności z funkcjonowaniem w kraju, którego języka się uczymy, jeżeli będziemy potrafili rozmawiać, pisać i czytać na poziomie B1 i B2. W przypadku zaś, gdy zależy nam tylko na prostej komunikacji w sklepach, miejscach publicznych czy w podróży, nasza biegłość może być nawet niższa. Jeżeli natomiast chcemy, aby fakt, że nasz język jest wyuczony, nie rzucał się w oczy, musimy go opanować w stopniu co najmniej C1.

Jakich języków nauczymy się w 24 miesiące?

Wiele szkół językowych umożliwia nam poznanie języka do poziomu B1 – a niektóre do B2 – w ciągu dwóch lat. Chodzi o klasyczne kursy, których lekcje odbywają się ok. dwa razy w tygodniu. Oczywiście to, czy opanujemy język w dwa lata, wiele zależy od grupy językowej, do której on przynależy. Z pewnością znacznie łatwiej przyswajamy słownictwo i uczymy się gramatyki języków słowiańskich, takich jak rosyjski, a także czeski czy chorwacki. Dużych trudności nie powinien nam również sprawiać angielski, gdyż mamy z nim do czynienia na co dzień: w filmach, muzyce, reklamach, poza tym obowiązkowo uczymy się go w szkołach. Z kolei znając angielski, łatwiej nam opanować inne języki, które także przynależą do germańskiej rodziny językowej – niemiecki, norweski czy szwedzki. Bez wątpienia poziomu B1 nie osiągniemy w dwa lata, ucząc się w normalnym trybie tureckiego czy japońskiego – w zbyt dużym stopniu różnią się one bowiem od polskiego. Należy jednak dodać, że wiele szkół oferuje intensywne kursy nauczania. Pozwalają one w krótkim czasie nauczyć się języka np. w stopniu podstawowym: A1 albo A2.

Co przyśpieszy proces uczenia się?

Pamiętajmy, aby języka uczyć się nie tylko w czasie kursów, na przykład maturalnych oraz podczas odrabiania zadań domowych, ale również na inne sposoby. Znakomitym pomysłem jest chociażby przygotowywanie fiszek. Warto także pobrać na swoje telefony komórkowe różnego rodzaju aplikacje czy gierki, które umożliwiają poznawanie słówek. Na komputerze możemy natomiast używać bardziej skomplikowanych programów, które pozwalają również na naukę gramatyki. Warto też słuchać nagrań, z których dowiemy się, jak poprawnie wymawiać obce słowa.