W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu, nauka języka obcego jest znacznie prostsza, niż kiedyś. Mamy bowiem do dyspozycji wiele narzędzi, które ułatwiają naukę języka – zarówno nowego słownictwa, jak i gramatyki. Istnieją chociażby gry i aplikacje, dzięki którym opanowujemy nowe słówka. Z tego typu aplikacji warto korzystać zwłaszcza na smartfonach, które mamy zawsze przy sobie, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się również podczas jazdy autobusem czy choćby na spacerze. Przede wszystkim jednak trzeba zaznaczyć, że w Internecie mamy możliwość kontaktu z żywym językiem – na portalach informacyjnych czy choćby na platformie Youtube. Za pośrednictwem Sieci możemy też swobodnie komunikować się z osobami, które również pragną uczyć się języków.

Filmy i książki obcojęzyczne

Jednym z najlepszych sposobów na poznawanie nowego słownictwa, a także całych fraz, jest czytanie książek i oglądanie filmów w oryginale. Jeśli chodzi o te pierwsze, możemy legalnie ściągać utwory w formacie pdf czy mobi (rozszerzenie to obsługują czytniki) z portali udostępniających dzieła, których prawa autorskie wygasły. Przykładowo anglojęzyczne powieści znajdziemy na platformie Gutenberg Project (odpowiednik polskich Wolnych Lektur). Publikowane są na niej utwory takich autorów, jak chociażby Mark Twain czy Joseph Conrad.

Czytanie książek ze słownikiem i wynotowywanie z nich słownictwa pozwoli nam w szybki sposób opanować nowe wyrazy. Nie obawiajmy się, że lektura będzie nam sprawiać trudność – znaczenia słów będziemy domyślać się także z kontekstu. Z kolei jeżeli dopiero zaczynamy naukę języka, czytajmy książki dla dzieci. Filmy początkowo możemy oglądać z napisami w obcym języku, następnie zaś, kiedy opanujemy język lepiej, bez nich.

Oczywiście nic również nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zakupili przez Internet dowolny e-book wydany w dowolnym obcym języku. Nie musimy już czekać, aż książka zostanie sprowadzona do księgarni. Wystarczy kilka kliknięć i dzieło jest nasze.

Kursy, konwersacje oraz gry na smartfony

W Internecie znajdziemy również platformę Duolingo, na której bez opłat możemy rozpocząć naukę różnych języków. Poza tym istnieją strony internetowe umożliwiające konwersacje z osobami, które także pragną rozwijać swoje kompetencje językowe – gdy uczymy się niemieckiego, możemy rozmawiać np. z Niemcami, którzy chcą opanować polski. Na podobnej zasadzie działają grupy Language Exchange oraz Tandem na Facebooku, przy czym w tym przypadku mamy możliwość spotkania się na żywo.

Natomiast na telefony warto ściągać aplikacje mające formę fiszek albo quizów ze słówkami. Możemy także pobierać nagrania, na których lektorzy uczą nas różnych fraz z danego języka – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ich słuchać podczas biegania czy jazdy tramwajem.