Zwyczaj picia kawy jest w Polsce niezwykle popularny. Niegdyś głównie spożywano kawę po turecku, następnie rynek został zdominowany przez kawę rozpuszczalną, w ostatnich zaś latach sięgamy coraz częściej – dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych – po kawę z ekspresu czy po kawę w papierowym kubku na wynos.

Wiele osób w tym zakresie również eksperymentuje – chętnie próbujemy egzotycznych odmian owego napoju albo korzystamy z mniej znanych urządzeń do jego przyrządzenia, takich jak np. aeropress. Niezależnie od naszych indywidualnych upodobań, dla wszystkich z nas największe w tym kontekście znaczenie ma fakt, że dostarczamy do naszego organizmu kofeinę, która pomaga nam zarówno w pracy, jak i w nauce. Stanowi to główną przyczyną – obok czystej przyjemności smakowania kawy – dla której regularnie przyrządzamy sobie albo kupujemy espresso czy cappuccino. Przede wszystkim bowiem kofeina poprawia koncentrację. W jaki jednak sposób ją pić, aby w sposób efektywny przynosiła nam korzyści w postaci skutecznego przyswajania wiedzy?

Kawa a proces uczenia się

Kawie przypisuje się fakt, że obniża naszą senność oraz w znacznym stopniu redukuje na jakiś czas uczucie zmęczenia. Rzeczywiście tak jest, jakkolwiek w przypadku niektórych osób reakcja bywa odmienna. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie pić kawy w późnych godzinach – najlepiej ostatnią spożyć maksymalnie po południu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy wprawdzie będziemy mieć energię przez długi czas, jednak trudno będzie nam potem zasnąć. Z tego zaś powodu na następny dzień, ze względu na krótszy sen i na jego gorszą jakość, będziemy zdekoncentrowani i pojawi się w nas uczucie rozdrażnienia, co będzie mieć swoje negatywne przełożenie na przyswajanie materiału do zajęć. Kofeina w najwyższym stopniu oddziałuje na nas przez około godzinę, natomiast przez kolejne kilka godzin (zwykle cztery) również odczuwamy skutki jej obecności w naszym organizmie. Samo picie kawy nie sprawi, że nasza skuteczność w opanowywaniu wiedzy będzie wysoka. Bardzo istotna jest natomiast systematyczność i zaplanowanie procesu uczenia się i przygotowywania do egzaminów. Zadbajmy też o to, aby zasypiać i budzić się o stałych porach. Warto ponadto regularnie przeznaczać swój czas na aktywność fizyczną – na bieganie, uprawianie różnego rodzaju dyscyplin sportowych, wędrówki górskie czy po prostu na spacery. Dotlenienie mózgu sprawi, że nasze samopoczucie będzie lepsze i łatwiej będzie nam zapamiętywać wiadomości z podręczników.

Czego należy unikać?

Odradza się korzystanie z tzw. napojów energetycznych. Kawa w odpowiedniej ilości przynosi osobom zdrowym wiele korzyści. Natomiast popularne “energetyki” posiadają często zbyt dużą ilość kofeiny, zaś zawarte w nich substancje słodzące mają negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.