W jaki sposób oświetlenie wpływa na efektywność nauki?

Na efektywność nauki ma wpływ szereg czynników. Po pierwsze, jeżeli chcemy przyswajać wiedzę w sposób skuteczny, dobierzmy takie metody, które ułatwią nam przyswojenie określonych treści. Dobrym pomysłem jest chociażby korzystanie z tzw. mnemotechnik. Po drugie zaś, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej organizacji naszej pracy. Więcej

16-11-2020

Jak pokonać strach przed wypowiedzią ustną?

Zarówno w szkołach podstawowych, jak i liceach nasza wiedza jest weryfikowana na różne sposoby. Z jednej strony nauczyciele regularnie przeprowadzają sprawdziany w formie pisemnej, a z drugiej – oceniają uczniów na podstawie odpowiedzi ustnej.

Więcej

06-10-2020

Jak długie przerwy robić w nauce?

Jeden z największych błędów popełnianych przez uczniów stanowi wielogodzinna, nieprzerwana nauka – często nocą i na dzień przed egzaminem. Praktyka ta jest przeciwskuteczna, ponieważ szybko przyswojona wiedza nie pozostaje w nas na dłużej. Więcej

17-07-2020

Co najbardziej przeszkadza w nauce?

Jeżeli chcemy uczyć się w sposób efektywny, powinniśmy pamiętać o ćwiczeniu własnej koncentracji. Równie istotne jest to, aby zadbać o dobrą organizację pracy. W

Więcej

20-04-2020

Jak robić notatki, które pomogą w nauce?

Efektywność przyswajania nowych informacji jest zależna od wielu czynników. Należy liczyć się z faktem, że wiedzę z określonych dziedzin opanujemy szybciej, a z innych nieco wolniej. W tym kontekście duże znaczenie ma już chociażby to, czy jesteśmy humanistami czy też preferujemy nauki ścisłe.

Więcej

17-03-2020

Jak zorganizować miejsce do nauki?

Jeżeli chcemy uczyć się w sposób efektywny, przede wszystkim musimy pamiętać o dobrej organizacji. Powinniśmy starannie rozplanować czas, w którym będziemy przygotowywać się do egzaminów, powtarzać materiał do lekcji czy zapoznawać się z podręcznikami i lekturami.

Więcej

18-02-2020

Technika pomodoro w uczeniu się

Jednym z najbardziej typowych sposobów przyswajania wiadomości jest po prostu jej powtarzanie, na przykład pod kątem przygotowań do egzaminu w szkole. Warto jednak wspomóc proces uczenia się za pomocą pewnych technik.

Więcej

16-01-2020

Zalety matury dwujęzycznej

We współczesnym świecie znajomość języków obcych stanowi jedną z najbardziej pożądanych umiejętności. Dlatego warto zadbać o to, żeby zacząć rozwijać swoje kompetencje lingwistyczne jak najwcześniej. Znakomitym pomysłem jest chociażby przygotowanie się i przystąpienie do matury dwujęzycznej.

Więcej

19-12-2019